Kalkulator w dłoń

01.10.2018

Jak zmniejszyć wydatki związane z posiadaniem samochodu? Wystarczy przed zakupem dokładnie policzyć koszty jego użytkowania.

Skoro największe firmy na świecie, posiadające floty składające się z tysięcy samochodów, dokonują analizy TCO (całkowitego kosztu posiadania auta), aby zmniejszyć wydatki, to dlaczego Ty nie miałbyś wykorzystać tej metody kupując nowe auto? Pomaga ona, tak jak spisanie miesięcznych wydatków, oszczędzić pieniądze. Warto policzyć koszty związane z jazdą samochodem jeszcze przed jego zakupem - pomoże to zdecydować, które auto wybrać. Trzeba tylko wziąć pod uwagę następujące elementy:

Koszt zakupu samochodu

Najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie auta jest jego cena. Korzystając z oferty Volkswagen Financial Services jeździsz nowym samochodem płacąc niską miesięczną ratę. Jest to możliwe, bo ponosisz jedynie koszty związane z przewidywaną utratą wartości auta w okresie umowy. W przypadku modelu VW Polo 1.0 TSI Trendline (54 890 zł) rata kredytu EasyDrive wyniesie 41 9 zł*, a jeżeli masz firmę - zapłacisz ratę leasingu EasyDrive w wysokości 283 zł netto*.

Spadek wartości

Spadek wartości auta to pieniądze, które wyparowują z Twojego portfela. Dlatego powinieneś kupić samochód o wysokiej wartości rezydualnej. Wg firmy Eurotax po 4 latach i przebiegu 60 000 km Volkswagen Polo 1 .0 TSI zachowa 55,3% wartości**, więcej niż Ford Fiesta (49,8%) i Renault Clio (51,3%).Większą wartość mają auta np. poszukiwane na rynku wtórnym, a wg otomoto.pl Polacy najczęściej szukają właśnie modeli VW.

Przeglądy i naprawy

Licząc całkowity koszt użytkowania auta, nie można po- minąć przeglądów. W przypadku VW Polo 1 .0 TSI ich koszt przez 4 lata wyniesie 2096 zł**, czyli o ponad 21 00 zł mniej niż w przypadku Nissana Micry. Wydatki na przeglądy możesz jeszcze obniżyć - płacąc 99 zł przy zakupie auta, otrzymasz darmowe przeglądy przez 4 lata. Oszczędzisz pieniądze i cenny czas, bo do serwisu będziesz zaglądał co 30 000 km.

Zużycie paliwa

Tankowanie pochłania znaczną część miesięcznych wy- datków, warto więc wybrać oszczędny model. Volkswagen Polo z turbodoładowanym silnikiem 1 .0 TSI zużywa średnio 4,5 1/100 km, a to oznacza, że koszt przejechania 60 000 km wyniesie około 13 743 zł**. To mniej niż w przypadku konkurencyjnych modeli, m.in. Opla Corsy (więcej o 21 37 zł), Renault Clio (więcej o 610 zł) czy Toyoty Yaris (więcej o 305 zł).

Ubezpieczenie, parkingi, opony

Czy będziesz płacić za miejsce parkingowe? Ile kosztują opony zimowe do Twojego samochodu? To też koszty, które musisz uwzględnić w analizie TCO. Z pewnością powinieneś też zainteresować się ochroną samochodu po okresie gwarancji, który wynosi zazwyczaj 2 lata - dzięki tzw. przedłużonej gwarancji Twój portfel będzie chroniony przed kosztami awarii i nieplanowanych napraw samochodu.

Źródło: Auto, Motor i Sport, 1.10.2018

Powrót do aktualności

  • Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar
  • Pobierz PDF z artykułem pdf 0,24 MB pobierz plik

Potrzebujesz pomocy?